ביטוח להנפקת ניירות ערך לציבור

ביטוח להנפקת ניירות ערך לציבור – (POSI)

המעבר של חברה פרטית להיות חברה ציבורית (או חברה מדווחת במקרה של גיוס חוב מהציבור) הוא הליך סבוך ומלא סיכונים הן לחברה והן לנושאי המשרה שלה.

הנפקה לציבור נעשית על ידי התשקיף. ככל שישנו פרט מטעה בתשקיף נושאי המשרה והחברה עלולים למצוא עצמם נתבעים בגין הפרות של חוקי ניירות ערך. חשוב לציין שהחוק מטיל על נושאי המשרה אחריות חמורה בקשר עם פרט מטעה בתשקיף. כלומר בתביעה הניזוק רק צריך להוכיח שנגרם לו נזק כתוצאה מפרט מטעה בתשקיף. בשונה מתביעות נזיקיות רגילות אין צורך להוכיח את יסודות המעשה\מחדל שהביאו לנזק בפועל. החוק מעניק לנושאי המשרה מספר הגנות בהן לא ימצאו אותם חייבים אך נטל ההוכחה לקיומן של ההגנות חל עליהם. מה שהופך את ההתדיינות בבית המשפט יקרה הרבה יותר עבור נושאי המשרה מאשר תביעה רגילה.

במקרה של הנפקת ניירות ערך לציבור בפני נושאי המשרה של החברה עומדות 2 חלופות אפשריות להעברת הסיכון:

  1. ביטוח להנפקת ניירות ערך לציבור –  ("POSI") ובנוסף ביטוח נושאי משרה לפעילות השוטפת שמחריגה את ההנפקה .("D&O ex IPO") –

פוליסת הPOSI  נותנת כיסוי ל7 שנים לתביעות שיוגשו כנגד נושאי המשרה של החברה הנובעות מההנפקה וכן כיסוי לחברה כתוצאה מהפרות חוקי ניירות ערך הקשורות בהנפקה. כלומר כל תביעה שתוגש שקשורה להנפקה הראשונית תהיה מכוסה תחת פוליסת ה.POSI בנוסף, יש לרכוש פוליסת נושאי משרה לכיסוי הפעילות שהשוטפת של החברה שמחריגה תביעות הקשורות בהנפקה. אך, מעניקה כיסוי לכל שאר התביעות שעלולות להיות מוגשות עקב הפעילות השוטפת של החברה (לדוגמא תביעה הקשורה בדיווחים שוטפים של החברה לבורסה).

בשונה מביטוח נושאי המשרה לחברה פרטית, בביטוח נושאי משרה לחברה ציבורית (או מדווחת) נהוג לכסות גם את החברה עצמה עקב תביעות הנובעות מהפרות של חוקי ניירות ערך  (Side C).

  1. האופציה השנייה היא לרכוש רק ביטוח נושאי משרה שמכסה את ההנפקה (D&O Inc. IPO)

מדובר בפוליסת נושאי המשרה שנותנת כיסוי לחברה כחברה ציבורית. כלומר גם כיסוי לנושאי המשרה וגם כיסוי SIDE C כאמור. בנוסף, הפוליסה תיתן כיסוי גם לתביעות שנובעות מההנפקה וגם עבור פעולות שוטפות.

חשוב לשים לב שאין תשובה חד משמעית איזה אפשרות כדאית יותר במקרה של הנפקה. לכל אפשרות יש את יתרונות והחסרונות שלה. לדוגמא: האופציה הראשונה היא מן הסתם תהיה יקרה יותר כי מדובר ברכישת 2 פוליסות נפרדות. אם כי בטווח הארוך האופציה השנייה עשויה להיות יקרה יותר. בנוסף, תביעה שתוגש הקשורה להנפקה באופציה הראשונה "תלכלך" רק את ה- POSI ואילו באופציה השנייה עשויה להשפיע על העבר הביטוחי של המבוטח באופן מוחלט ולהקשות על מציאת פתרון.

 

נקודות חשובות שחשוב לשים עליהן:

הפוליסה מכסה הליכים מקדמיים לתביעות נגזרות כמו גילוי מידע ואת הבקשה לתביעה נגזרת.

הפוליסה מעניקה כיסוי בהתאם חוק ייעול הליכי אכיפה ברשות ניירות ערך (תיקוני חקיקה), התשע"א-2011

גבולות האחריות הנרכשים מתאימים לסיכון של החברה בשים לב לשווי אחזקות הציבור.

תנאי הפוליסה וחריגיה מתאימים לסביבה העסקית של החברה.

 

בכל מקרה כדאי להתייעץ עם מומחה בתחום טרם קבלת ההחלטה והתאמת מלל פוליסה בהתאם לסיכונם הגלומים בהנפקה. משרדנו מתמחה בביטוח IPO , הנכם מוזמנים להשאיר פרטים ומנהל סיכונים יחזור אליכם בהקדם.

 

רוצים לדעת יותר?

השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

גלילה למעלה
דילוג לתוכן