תכנית ניהול סיכונים לחברות הייטק

הייטק וסטארטאפים

חברות הייטק חשופות לסיכונים משתנים, ועשויות להיתבע על ידי צדדים שלישיים שונים ומגוונים: עובדים, ספקים, משקיעים, לקוחות ועוד. הרשימה מטה מהווה את הביטוחים העיקריים שכל חברת טכנולוגיה צריכה לקחת בחשבון אף משלבי הseed. עילות התביעה עשויות להיות מגוונות כגוון, תביעות אחריות מקצועית, תביעות סייבר ותביעות אישיות. כנגד דירקטורים ונושאי המשרה של החברה. 

התמודדות עם תביעה עשויה להשפיע באופן מכריע על חברות הייטק וסטארטאפים. על ידי ניהול סיכונים וביטוח נכון ניתן למזער סיכונים אלה משמעותית. 

חברות הייטק, עשויות למצוא עצמן נדרשות לרכוש ביטוחים אלה הן ממשקיעים והן מלקוחות. כמו כן, לאור אופי הפעילות הגלובלי של חברות הייטק  – עליהן לתכנן את בניית תכנית הביטוח מבעוד מועד על בסיס המודל העסקי והתבגרות החברה.

ביטוח דירקטורים ונושאי משרה D&O Insurance

הביטוח מכסה את הדירקטורים ונושאי המשרה של החברה מפני תביעות אישיות, המוגשות על ידי צדדים שלישיים. זאת בגין רשלנות בניהול החברה. לדוגמא: תביעות משקיעים, תביעות הנובעות מחדלות פירעון, תביעות מצד מתחרים ותביעות יחסי עובד מעביד. ביטוח דירקטורים ונושאי משרה הוא ביטוח חובה לחברות הייטק הנעזרות במימון חיצוני. 

ביטוח זה הרבה פעמים עולה כדרישה בהסכמי ההשקעה – מומלץ לבחון את סעיף הביטוח עם סוכן ביטוח עו"ד המתמחה בתחום.

ביטוח אנשי מפתח Key man insurance

הביטוח מבטח את אנשי המפתח בארגון מפני מקרה של מוות או נכות אשר יגרמו להפסקת עבודתו בטרם עת. במקרה זה הביטוח ישלם לחברה פיצוי כספי חד פעמי אשר יגן על החברה מפני אובדן רווחים עתידי עקב פטירתו של אחד מאנשי המפתח בארגון. ביטוח זה עולה לרוב כדרישת משקיעים. 

ביטוח אחריות מקצועית הייטק  E&O / Professional Liability Insurance

את ביטוח זה יש לרכוש עם התחלת המכירות. בשונה מביטוח דירקטורים ונושאי משרה, ביטוח אחריות מקצועית הייטק מגן על החברה עצמה מתביעות המוגשות על ידי צד ג' בגין בגין רשלנות במתן שירותיה המקצועיים. לדוגמא: תביעות קניין רוחני (למעט פטנטים), אי נאמנות עובדים ועוד. חברות שמציעות פתרון משולב תוכנה וחומרה צריכות לוודא שהן עורכות ביטוח משולב – ביטוח אחריות מקצועית וביטוח חבות מוצר.

לקוחות רבים דורשים ביטוח ביטוח אחריות מקצועית, כתנאי להתחלת עבודה. טרם חתימה על ההסכם כדאי מאוד לבחון את סעיף הביטוח עם סוכן ביטוח \ עו"ד המומחים בתחום שיוכלו להעריך את הצורך בסוג הביטוח הנדרש בהתאם לסיכוני החברה וכן את עלויות הצפויות.

ביטוח סייבר – Cyber Insurance

מכסה את החברה מתביעות צדדים שלישיים כתוצאה מאירוע סייבר (לדוגמא  תביעות בגין דליפת מידע) . ביטוח סייבר מגן גם על נזקי החברה עצמה כתוצאה מאירוע סייבר (כיסוי צד א'): אבדן הכנסות כתוצאה מהאירוע, תשלום הוצאות כופר, צוות תגובה ראשוני (הכולל: עו"ד, פורנזיקה ויח"צ), תשלום הוצאות דיווח עפ"י רגולציות פרטיות שונות (Notification Costs), הוצאות בגין חקירות רגולטוריות ( CCPA/ GDPR) ועוד. 

לאור העובדה שסיכוני סייבר של חברות טכנולוגיה יכולות להיות חופפות לסיכוני אחריות מקצועית מומלץ לבחון את האפשרות לרכוש ביטוח סייבר משולב עם ביטוח אחריות מקצועית שמותאם לחברות הייטק.

(Commercial General Liability Insurance (CGL

מדובר בביטוח צד ג' אמריקאי. בדרך כלל מדובר בדרישת ביטוח שתגיע מלקוח אמריקאי. כדאי מאוד לבחון את נוסח הדרישה טרם חתימה על ההסכם עם מומחה בתחום שכן ישנן דרישות שונות שכוללות כיסויים שונים. יש צורך לוודא שהפוליסה שברשותכם עומדת בדרישת הלקוח טרם חתימה על ההסכם. בשונה מביטוח אחריות מקצועית הייטק, ביטוח CGL, מכסה את החברה מתביעות הנובעות מנזקי גוף ו\או רכוש שנגרמו לצדדים שלישיים. 

ביטוח לתביעות יחסי עובד מעביד – EPLI Insurance

ביטוח זה מכסה את החברה ונושאי המשרה של החברה כתוצאה מתביעות כנגדם מצד עובדים הקשורות ביחסי עובד מעביד. לא מדובר בתביעות הקשורות באי תשלום שכר. אלא בתביעות הקשורות בסביבת העבודה – כגון: פיטורין שלא כדין (לדוגמא ללא עריכת שימוע לפני פיטורין כדין), אפליה במקום עבודה ועוד.

פוליסה זו בעיקר חשובה כאשר יש לחברה עובדים בארה"ב. שם התביעות האלה מאוד נפוצות (בעיקר בניו יורק וקליפורניה) ומדובר בניהול תביעה מאוד יקר. נכון שישנו לרוב כיסוי דומה דרך ספקי ביטוח Workers Compensation  כגון Trinet אבל ביטוח זה לרוב כולל השתתפות עצמית מאוד גבוהה וגבול האחריות בפוליסה מחולק עם חברות רבות נוספות.

ביטוח עסק

מדובר בביטוח בסיסי שמעניק כיסוי לנזקים שנגרמו למבנה ולתכולה של העסק. בנוסף ביטוח העסק, נותן כיסוי לתביעות צד ג' הנובעות מנזקי גוף / רכוש שנגרמו לצד ג' ברשלנות החברה. בנוסף חשוב לדאוג לכיסוי חבות מעבידים. הביטוח מעניק כיסוי למעסיק כתוצאה מנזק גוף שנגרם לעובד החברה כתוצאה מרשלנות המעסיק.

ללמדא התמחות ייחודית בניהול סיכונים וביטוח לחברות הייטק. אנחנו מסייעים ללקוחותינו בניהול החוזים המסחריים, הסכמי ההשקעה, ותפירת הביטוח הנכון עבור החברות על ידי ניסוח והרחבת הביטוח כך שיתאים לפעילות של חברתנו.

רוצים לדעת יותר?

השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

גלילה למעלה
דילוג לתוכן