ניהול סיכונים לחברות מדעי החיים

מדעי החיים

חברות מדעי החיים חשופות לתביעות שונות. עיקר החשיפה של חברות אלה הן נזקי גוף שהן עשויות לגרום לצדדים שלישיים. לכן, יש לזהות את הסיכונים השונים של החברה אף טרם תחילת הפעילות ולתת עליהן את הדעת הן על ידי ביטוח מתאים והן על ידי בחינת הסכמים המסחריים.

 

ביטוח דירקטורים ונושאי משרה (D&O)

מגן על נושאי המשרה מפני תביעות אישיות נגדם המוגשות על ידי צדדים שלישיים בגין רשלנות בניהול ופיקוח על העסק. לדוגמא: תביעות משקיעים, תביעות מצד מתחרים ותביעות יחסי עובד מעביד.

ביטוח זה עולה הרבה פעמים כדרישה בהסכמי ההשקעה – מומלץ לבחון את סעיף הביטוח עם סוכן ביטוח עו"ד המתמחה בתחום.

 

ביטוח צד ג' וחבות מוצר

פוליסה שמכסה את החברה בגין תביעות צד ג' הנובעות מנזק גוף\רכוש שנגרם כתוצאה מרשלנות החברה או מכשל במוצר של החברה.

 

ביטוח אחריות מקצועית לחברות מדעי החיים

ביטוח מאוד חשוב שיש לרכוש אותו עם התחלת המכירות. בשונה מביטוח נושאי המשרה ביטוח אחריות מקצועית מגן על החברה עצמה מתביעות המגשות על ידי צד ג' בגין רשלנות במתן שירותיה המקצועיים הנובע מנזק פיננסי. לדוגמא: תביעות קניין רוחני (למעט פטנטים), אי נאמנות עובדים. חשוב לשים לב שביטוח אחריות מקצועית ככלל מחריג תביעות הנובעות מנזק גוף\רכוש.

לאור העובדה שנזקי גוף ורכוש הם החשיפות העיקריות של חברות מדעי החיים יש לוודא שהפוליסה אינה מחריגה נזקים אלה או לחלופין לדאוג שפוליסת האחריות המקצועית משולבת עם ביטוח הצד ג' וחבות המוצר או  שהן נערכות על ידי אותו מבטח. 

 

 

 

ביטוח סייבר

מגן על החברה מתביעות צדדים שלישיים כתוצאה מאירוע סייבר (לדוגמא: תביעות בגין דליפת מידע) . הביטוח מגן גם על נזקי החברה עצמה כתוצאה מאירוע סייבר (כיסוי צד א'): אבדן הכנסות כתוצאה מהאירוע, תשלום הוצואת כופר, צוות תגובה ראשוני (הכולל: עו"ד, פורנזיקה ויח"צ), תשלום הוצאות דיווח עפ"י רגולציות פרטיות שונות (Notification Costs), הוצאות בגין חקירות רגולטוריות ( CCPA/ GDPR).

חברות מדעי החיים להם יש חשיפת נזק גוף \רכוש כתוצאה מאירוע סייבר לדוגמא חברות בריאות דיגטלית (Digital Health) צריכות לוודא שפוליסת הסייבר אינה מחריגה נזקי גוף ורכוש או לחלופין לבצע פוליסה משולבת כולל כיסוי סייבר, אחריות מקצועית\מוצר וצד ג').

 

ביטוח ניסויים קליניים

הביטוח מכסה את החברה בגין תביעות נסיינים או צד ג' בגין נזקי גוף כתוצאה מהניסוי. לצורך חיתום הפוליסה יש צורך בטופס הסכמה מדעת ובפרוטוקול מאושר.

 

ביטוח אנשי מפתח ( Key man insurance)

מבטח את אנשי המפתח בארגון מפני מקרה של מוות או נכות אשר יגרמו להפסקת עבודותו בטרם עת. במקרה זה הפוליסה תשלם לחברה פיצוי כספי חד פעמי אשר יגן על החברה מפני אובדן רווחים עתידי עקב פטירתו של אחד מאנשי המפתח בארגון.

 

ביטוח לתביעות יחסי עובד מעביד (EPLI Insurance)

ביטוח זה מכסה את החברה ונושאי המשרה של החברה כתוצאה מתביעות כנגדם מצד עובדים הקשורות ביחסי עובד מעביד. לא מדובר בתביעות הקשורות באי תשלום שכר. אלא בתביעות הקשורות בסביבת העבודה – כגון: פיטורין שלא כדין (לדוגמא ללא ביצוע שימוע כדין), אפליה במקום עבודה ועוד.

פוליסה זו מאוד חשובה כאשר ישנם עובדים בארה"ב. שם התביעות האלה מאוד נפוצות ( בעיקר בניו יורק וקליפורניה) ומדובר בניהול תביעה מאוד יקר. נכון שישנו לרוב כיסוי דומה דרך ספקי ביטוח Workers Compensation  כגון Trinet אבל ביטוח זה לרוב כולל השתתפות עצמית מאוד גבוהה וגבול האחריות בפוליסה מחולק עם חברות רבות נוספות.

 

ביטוח עסק

מדובר בביטוח בסיסי שמעניק כיסוי לנזקים שנגרמו למבנה ולתכולה של העסק. בנוסף הביטוח נותן כיסוי לתביעות צד ג' הנובעות מנזקי גוף \ רכוש שנגרמו לצד ג' ברשלנות החברה. בנוסף חשוב לדאוג לכיסוי חבות מעבידים. הביטוח מעניק כיסוי למעסיק כתוצאה מנזק גוף שנגרם לעובד החברה כתוצאה מרשלנות המעסיק.

 

Commercial General Liability Insurance (CGL)

מדובר בפוליסת צד ג' אמרקאית. בדרך כלל מדובר בדרישה ביטוחית שתגיע מלקוח אמריקאי. כדאי מאוד לבחון את נוסח הדרישה טרם חתימה על ההסכם.

 

רוצים לדעת יותר?

השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

גלילה למעלה
דילוג לתוכן