תכנית ניהול סיכונים עבור חברות Fintech

פינטק

חברות פינטק חשופות לסיכונים משתנים, כגון; סיכוני סייבר, סיכונים רגולטוריים ועשויות להיתבע על ידי צדדים שלישיים שונים ומגוונים: עובדים, ספקים, משקיעים, לקוחות ועוד. הרשימה מטה מהווה את הביטוחים העיקריים שכל חברת פינטק צריכה לקחת בחשבון אף משלבי הseed.

חברות רבות עשויות למצוא עצמן נדרשות לרכוש ביטוחים אלה הן ממשקיעים והן מלקוחות. כמו כן, לאור אופי הפעילות הגלובלי של חברות אלה – עליהן לתכנן את בניית תכנית הביטוח מבעוד מועד על בסיס המודל העסקי והחדירה לשוק.

ביטוח דירקטורים ונושאי משרה

מגן על נושאי המשרה מפני תביעות אישיות נגדם המוגשות על ידי צדדים שלישיים בגין רשלנות בניהול ופיקוח על העסק. לדוגמא: תביעות משקיעים, תביעות מצד מתחרים ותביעות יחסי עובד מעביד. כמו כן, פוליסת נושאי המשרה מכסה גם חקירות של רשויות רגולטוריות.

ביטוח זה הרבה פעמים עולה כדרישה בסכמי ההשקעה – מומלץ לבחון את סעיף הביטוח עם סוכן ביטוח /עו"ד המתמחה בתחום.

 

ביטוח אנשי מפתח ( Key man insurance)

מבטח את אנשי המפתח בארגון מפני מקרה של מוות או נכות אשר יגרמו להפסקת עבודותו בטרם עת. במקרה זה הפוליסה תשלם לחברה פיצוי כספי חד פעמי אשר יגן על החברה מפני אובדן רווחים עתידי עקב פטירתו של אחד מאנשי המפתח בארגון.

ביטוח אחריות מקצועית (Tech E&O)

הפוליסה החשובה ביותר לחברות פינטק מציעות מערכות שנותנות ייעוץ פיננסי ללקוחות או מספקות שירותים פיננסים דרך תוכנות . בשונה מביטוח נושאי המשרה ביטוח אחריות מקצועית מגן על החברה עצמה מתבעיות המגשות על ידי צד ג' בגין בגין רשלנות במתן שירותיה המקצועיים.

לקוחות רבים דורשים ביטוח זה כתנאי להתחלת עבודה. טרם חתימה על ההסכם כדאי מאוד לבחון את סעיף הביטוח עם סוכן ביטוח \ עו"ד המומחים בתחום שיוכלו להעריך את הצורך בסוג הביטוח הנדרש בהתאם לסיכוני החברה וכן את עלויות הצפויות. ביטוח זה עלוי גם לעלות כתוצאה מדרישה רגלוטוריות במסגרת קבלת רישיון מוסד פיננסי אלקטרוני (EMI License).

לאור העובדה שרוב החשיפות של חברות פינטק עשויות להיות חשיפות המכוסות על ידי פוליסת נושאי המשרה כדאי למצוא תכנית שתשלב את פוליסת האחריות המקצועית ונושאי המשרה תחת אותה הפוליסה או לחלופין לרכוש את הפוליסות אצל אותו מבטח.

ביטוח סייבר

מגן על החברה מתביעות צדדים שלישיים כתוצאה מאירוע סייבר (לדוגמא: תביעות בגין דליפת מידע) . הביטוח מגן גם על נזקי החברה עצמה כתוצאה מאירוע סייבר (כיסוי צד א'): אבדן הכנסות כתוצאה מהאירוע, תשלום הוצואת כופר, צוות תגובה ראשוני (הכולל: עו"ד, פורנזיקה ויח"צ), תשלום הוצאות דיווח עפ"י רגולציות פרטיות שונות (Notification Costs), הוצאות בגין חקירות רגולטוריות ( CCPA/ GDPR).

לאור העובדה שסיכוני סייבר של חברות פינטק יכולות להיות חופפות לסיכוני אחריות מקצועית מומלץ לבצע פוליסת סייבר יחד עם פוליסת אחריות מקצועית מותאמת לחברות פינטק תחת פוליסה אחת. לחלופין לדאוג שהפוליסות נעשות אצל אותו מבטח.

ביטוח מעילות – Crime Insurance

ביטוח זה מכסה תביעות של צדדים שלישיים בגין אבדן שנגרם עקב גניבה של עובדי החברה של כספים ו\או ניירות ערך. כמו כן, לפוליסה ישנה כיסוי צד א' שמכסה גם את החברה בגין אבדן שנגרם לה על ידי המעילה. בחברות פינטק חשוב מאוד לוודא שהכיסוי הוא גם למעילה אלקטורנית. ביטוח הוא נפוץ מאוד בקרב חברות הפינטק ומגיע לרוב מדרישות לקוח.

 

ביטוח לתביעות יחסי עובד מעביד (EPLI Insurance)

ביטוח זה מכסה את החברה ונושאי המשרה של החברה כתוצאה מתביעות כנגדם מצד עובדים הקשורות ביחסי עובד מעביד. לא מדובר בתביעות הקשורות באי תשלום שכר. אלא בתביעות הקשורות בסביבת העבודה – כגון: פיטורין שלא כדין (לדוגמא ללא ביצוע שימוע כדין), אפליה במקום עבודה וכד'.

פוליסה זו מאוד חשובה כאשר ישנם עובדים בארה"ב. שם התביעות האלה מאוד נפוצות ( בעיקר בניו יורק וקליפורניה) ומדובר בניהול תביעה מאוד יקר. נכון שישנו לרוב כיסוי דומה דרך ספקי ביטוח Workers Compensation  כגון Trinet אבל ביטוח זה לרוב כולל השתתפות עצמית מאוד גבוהה וגבול האחריות בפוליסה מחולק עם חברות רבות נוספות.

ביטוח עסק

מדובר בביטוח בסיסי שמעניק כיסוי לנזקים שנגרמו למבנה ולתכולה של העסק. בנוסף הביטוח נותן כיסוי לתביעות צד ג' הנובעות מנזקי גוף \ רכוש שנגרמו לצד ג' ברשלנות החברה. בנוסף חשוב לדאוג לכיסוי חבות מעבידים. הביטוח מעניק כיסוי למעסיק כתוצאה מנזק גוף שנגרם לעובד החברה כתוצאה מרשלנות המעסיק.

 

Commercial General Liability Insurance (CGL)

מדובר בפוליסת צד ג' אמרקאית. בדרך כלל מדובר בדרישה ביטוחית שתגיע מלקוח אמריקאי. כדאי מאוד לבחון את נוסח הדרישה טרם חתימה על ההסכם עם מומחה בתחום שכן ישנן דרישות שונות שכוללות כיסויים שונים. יש צורך לוודא שהפוליסה שברשותכם עומדת בדרישת הלקוח טרם חתימה על ההסכם.

רוצים לדעת יותר?

השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

גלילה למעלה
דילוג לתוכן